„Narod će izglupiti i glupiti sve više i više. Ljudi će omrznuti vazduh i svu božju ljepotu, pa će bježati u smrad. Niko ih neće tamo goniti, nego će oni to sami, od svoje volje, činjeti. Čovek će više vjerovati svom sokoćalu, nego svome prvom komšiji. Otići ćemo neđe na sjevernu stranu, te ćemo pošlje vidjeti kaku smo glupost učinjeli i jopet ćemo se vamo vratiti.”
6.12.2010
Mala princeza i Gordijev čvor
Nije mi strana informacija da će do kraja godine evro "ojačati" u odnosu na dinar te da će građani Srbije za isti davati min. 105 dinara bez problema. Realno, monetarna politika po principu "jaka valuta-slaba privreda" je neodrživa, ali postavlja se pitanje šta se krije iza svega što nam se događa poslednjih nekoliko godina. Pazi sad!
SAD polako "ufuravaju" u novu finansijsku krizu. Ona možda neće biti istoga inteziteta kao prethodna, ali svakako će imati "dobar" uticaj na trenutnu ekonomsku krizu. Ovoga puta nisu u pitanju stambeni, već studentski krediti. Recesija koja vlada u SAD, primorava svršene studente da se i dalje školuju. Zakon i kreditne mogućnosti sistema im to omogućavaju tako da mladi "ameri" udaraju kredit na kredit. Pitanje je kada će i ovaj spektakularan balon da pukne i izazove novi "cunami" na ekonomskoj sceni SAD, a zatim i sveta. S druge strane bare, EU se suočava sa posledicama globalne ekonomske krize izražene u "grčkom scenariju". Borba "glavešina" EU u cilju opstanka evropske valute može ugroziti planove tranzicionih zemalja jugoistočne evrope. Međutim, sve je izraženija politika SAD za integracijom ovih zemalja u EU. Zašto? Znamo da ove zemlje, u stanju u kojem su, mogu samo ugroziti funkcionisanje EU, a nikako doprineti njenom učvršćivanju. Koji su razlozi SAD i šta to SAD dobija slabljenjem EU? Obama je lično insistirao na posredovanju Turskog predsednika u rešavanju spora između Republike Srpske i ostalog dela BiH. Intezivno se radi na zbližavanju balkanskih naroda. Čak je i referendum u Sloveniji to pokazao. Crnogorski premijer se priprema za "ulazak" u NATO, a Kosovo više nije aktuelno pitanje čak ni u Srbiji. Takođe, Srbija posreduje u svim jačim regionalnim problemima kao garant trajnog rešenja. Tako je, srbijanski predsednik intezivno učestvovao u sporu Hrvatske i Slovenije, ali i RS i BIH. Svi ovi potezi ukazuju na ubrzanu regionalizaciju i pojačanu integraciju.
Politička situacija u Srbiji dobija na značaju usled monetarne nestabilnosti. I nakon nekoliko intervencija NBS na "tržištu", divljanje evra ne prestaje. Često se u javnosti mogu čuti pitanja ko i zbog čega kupuje evre? Sve se ovo događa u senci nestabilnosti u samom vrhu "giganta" srbijanske privrede, Delta Holdingu. Najpre smo imali najavu prodaje Maxi-ja, a zatim i odlazak podpredsednice Holdinga. Dugo pripreman odlazan Milke Forcan iz Delte usledio je samo nekoliko dana pred najavu intezivnog medijskog antimonopolističkog izlaganja predsednika Srbije i njegov povratak s Kipra. Poslednjih dana su se intezivirale i aktivnosti Saveta za borbu protiv korupcije. Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać najavila je podnošenje krivične prijave protiv onih koji su učestvovali u tajnom kartelskom sporazumu na osnovu kojeg su preuzete akcije nekadašnjeg trgovinskog preduzeća „C market“. Ona je medijima objasnila da je reč o "memorandumu", koji je svojevremeno upućen tadašnjem premijeru Vojislavu Koštunici, a potpisnici memoranduma su Danko Đunić, Milan Beko, Miroslav Mišković i Slobodan Radulović. S druge strane, Luka Beograd i njeni osnivači, nama poznata ekipa, najavili su krivičnu tužbu protiv predsednice Verice Barać. Pritisci na "tajkune" u Srbiji postaju sve intezivniji i jači. Da li je "palica" ispala iz ruku vlasti u Srbiji ili su pritisci svetskih glavešina toliko jaki da se, posmatrajući zbivanja na političkoj sceni stiče utisak otvorene namere vlasti da se najzad suoči sa korupcijom i monopolom u Srbiji? Verujem, da je ovo još jedna "žvaka za ludaka" kako bi se odgovorni za ekonomski sunovrat zemlje što bolje spakovali i "zapalili". Priznajem, Baraćeva je u jednom od svojih intervjua napomenula da je leglo korupcije u Srbiji upravo Vlada Srbije. U necenzurisanom radu "Značaj strategije u sprovođenju tranzicije na primeru Srbije" sam opširno opisao ulogu ekonomskih eksperta u rešavanju kombinovane ekonomske krize. Ukratko, i oni duvaju u istu tikvu kao i vlast i teraju vodu na vodenicu lokalnih biznismena investicione kratkovidosti i snažnog brokerskog mentaliteta. Oni koji "kao" osporavaju monopole u Srbiji, upravo rade za monopoliste i nalaze se na njihovom platnom spisku. Ekonomisti koji iskreno rade na ovom problemu, pored demagogije "srbijanskih eksperata", postaju smešni i nekompetentni. Toliko je laži u etru da se istina nikako ne može čuti. Te laži se posmatraju kao istina, a istina zvuči kao laž. Čak i da ne zvuči tako, sve će uraditi da istina postane nortna laž.
Dakle, regionalizacija i ubrzana integracija "neevropskih" sistema i nemoralnih tvorevina na Balkanu u EU omogućila bi jačanje SAD koje su, i pored činjenice da su centar ekonomske krize, trenutno najstabilnije i najbezbednije mesto u svetu. Evropskoj Uniji oslabljenoj "banana" ekonomijama predstoji samo raspad u skorijem periodu, a nikako jačanje i prosperitet. Grčka ekonomija je išla putem kojim danas ide naša ekonomija. Šanse da nam se desi "grčki scenario" ne krije ni Ministar ekonomije u Vladi, Mlađan Dinkić, koji narod Srbije upozorava na teške godine koje nam slede. Plate su zamrznute, a jačanje evra ih topi. Izvoz skoro da ne postoji. Cene divljaju. Porez raste. Struja poskupljuje. I tu neće stati. Ipak, najveći problem u celoj priči je needukovana masa koja živi na ovim prostorima. Šta je rešenje za Srbiju? Gordijev čvor je nemoguće otpetljati. Mora se iseći.
PS: Nabacano jeste, ali drugačije nije moglo. Pokreni se.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар